HABER ARŞİVİ

11.03.2019 ALANYA’DA DEĞİŞİMİ BAŞLATACAĞIZ!

09.03.2019 TOSMUR ESNAFINDAN ÇAKIR’A BÜYÜK DESTEK!

08.03.2019 ÇAKIR; PAZARYERİ İŞGALİYE HARÇ ÜCRETİNİ %30 İNDİRECEĞİZ!

07.03.2019 ÇAKIR, KONAKLI’DA SEÇİM AFİŞİMİZE SALDIRI BİZİ YILDIRAMAZ!

07.03.2019 ÇAKIR'DAN SANAYİ ÇIKARTMASI!

06.03.2019 ÇAKIR’A, MAHMUTLAR’DA SEVGİ SELİ…

06.03.2019 ÇAKIR, ESNAFIN RAHATSIZ OLDUĞU UCUBE BİSİKLET YOLLARINI KALDIRACAĞIZ

03.03.2019 TÜM TÜRKİYE’DE KIRAT ŞAHLANIŞA GEÇMİŞTİR

02.03.2019 ÇAKIR: YAŞANANLARA KÖR, SAĞIR VE DİLSİZ OLAMAYIZ!

28.02.2019 ÇAKIR, BALIK HALİNİ VE ESNAFLARI ZİYARET ETTİ.

28.02.2019 ÇAKIR, ALANYA HAL ESNAFINI ZİYARET ETTİ

27.02.2019 ÇAKIR’DAN KONAKLI ÇIKARMASINDA TÜM ESNAFA BÜYÜK MÜJDE!

27.02.2019 ÇAKIR, PAYALLAR SANAYİ ESNAFINI ZİYARET ETTİ

27.02.2019 ÇAKIR, PAYALLAR HALİNİ ZİYARET ETTİ

27.02.2019 KONAKLI HALİNDE ÇAKIR’A BÜYÜK İLGİÇAKIR’DAN BAKANA MÜTEKABİLİYET TEŞEKKÜRÜ

Tüm İnşaat Müteahhitleri Federasyonu (TİMFED) Genel Başkan Vekili ve Alanya Müteahhitler Birliği (MÜTBİR) Başkanı Alaattin Çakır, Ankara’da Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’ın başkanlık yaptığı yapı denetim sitemi ve teknik müşavirlik sisteminin gündeme alındığı toplantıya katıldı.

 

Bayraktar’ın başkanlık ettiği, müteahhitlik sektörünü temsil eden tüm sivil toplum örgütleri temsilcileri ve kamu yöneticileri ile birlikte sektöre destek sağlayan teknik ve müşavirlik birlikleri temsilcilerinin katıldığı toplantı ile ilgili bilgi veren Çakır, marka şehirler yaratılması, yapı denetiminin ve farklı sorumluluk anlayışı ile teknik müşavirlik hizmetlerinin yoğunlaştırılması, imar kanunu ve yerel yönetimlerin bu gündem maddelerine bakış açıları ve yetkilerinin değerlendirildiği söyledi.

 

TİMFED Genel Başkanı Tahir Tellioğlu ile TİMFED Genel Başkan Vekili ve MÜTBİR. Başkanı Alaattin Çakır, Türkiye’de sektör adına önemli sayılan bütün sektör temsilcilerinin katıldığı toplantıda ayrı ayrı söz alarak, sektörün bölgesel ve genel sorunlarını anlatıldı, sektörün talepleri değerlendirildi.

 

Ankara’da yapılan toplantıda söz alan Çakır, öncelikle Çevre ve Şehircilik Bakanlığına, yasa tasarısını tamamladığı mütekabiliyet (karşılıklılık) yasası ile ilgili çalışmalarından ve ilgilerinden dolayı Alanyalı müteahhitler adına teşekkürlerini iletti. Sektörün bu yasanın ivedi olarak çıkarılmasına ihtiyaç duyduğunu belirten Çakır, “Son zamanlarda bakanlığın sektör talepleri ve sorunları üzerinde çok hassas olduğunu görüyoruz. Sektörün son yıllardaki büyüme oranına bakıldığında, sektör ilk kez hak ettiği ilgiyi görmüştür.”dedi.

 

Çakır, sektörün ve sektör aktörlerinin yasal çerçevede yeniden tanımlanması ve denetim mekanizmalarının güncellenmesi ile ilgili açıklamasında, yapı denetim bürolarının sorumluluklarının genişletilmesi, denetimin tekelden yürütülmesi, yerel yönetimlerin denetime müdahalelerinin ortadan kaldırılarak, denetim kuruluşlarının bağımsız olarak işlerini yapması ve sorumluluk alanlarına giren konularda hesaplarını verebilmeleri önemli olduğunu vurguladı.

 

Sektörün son yıllardaki büyümesi ile birlikte sermayesi olan herkesin müteahhitlik sektörüne girebilmesinin çerçevesinin çizilerek, sektöre direkt girmeleri engellenmelidir diyen Çakır, “Böylece; işinin ehli ve itibar sahibi, sektöre emek vermiş yatırımcı üyelerimiz ve üretilen bu mekanlarda yaşayan vatandaşlarımızda korunmuş olacaktır.”dedi.

 

Toplantıda diğer bir gündem maddesi olan marka şehirler yaratılması ile ilgili gündeme de değinen ve her şehrin bir adının olduğunu, ancak; her adın bir marka olmadığını belirterek, şehir adının markalaşmasını ortaya çıkaran ve perçinleyen birçok unsur bulunduğunu belirten Çakır,

 

“Öncelikle, medeni şartlarda yaşam standardının benimsenmesi ile başlayan markalaşma eğilimi, yerel yönetimlerin kararları ve yönetimi ile gelişerek, markalaşmak için uygun zemin oluşturmaktadır. Markalaşmanın coğrafi, kentsel, toplumsal, kültürel ve yönetimsel birçok unsurlarının bulunmaktadır. Marka şehir yaratmak, bu markayı topluma kabul ettirmek ve yıllarca aynı standartları koruyarak taşımak önemlidir.”dedi.

 

Bazı şehirlerin tarihten gelen tarihsel ve kültürel miraslar taşıdığını belirten Çakır, bu şehirlerde “şehir” isminin zaten doğal bir marka olduğunu, söz konusu şehirlerin belirtilen diğer önemli unsurların yerine getirilerek, marka şehirler yaratılabileceğini söyledi.

 

Son günlerdeki “Alanya ismi bir marka mıdır, değil midir?” tartışmasına da değinen Çakır, bu konudaki açıklamasında, Alanya’nın tarihsel ve kültürel geçmişi ile bir marka olduğunu, ancak; bu markanın kentsel ve sosyal unsurlar ile yeterince desteklenmediğini vurgulayarak, bu tartışmaların da bu eksikliği ortaya koyduğunu, Alanya’da yaşayan herkesin Alanya’nın marka olması noktasında katkı sağlayabileceğini söyledi.


?lgili Resimler

 
Copyright Alaattin Çakır © 2008 - 2019. All rights reserved.