HABER ARŞİVİ

11.03.2019 ALANYA’DA DEĞİŞİMİ BAŞLATACAĞIZ!

09.03.2019 TOSMUR ESNAFINDAN ÇAKIR’A BÜYÜK DESTEK!

08.03.2019 ÇAKIR; PAZARYERİ İŞGALİYE HARÇ ÜCRETİNİ %30 İNDİRECEĞİZ!

07.03.2019 ÇAKIR, KONAKLI’DA SEÇİM AFİŞİMİZE SALDIRI BİZİ YILDIRAMAZ!

07.03.2019 ÇAKIR'DAN SANAYİ ÇIKARTMASI!

06.03.2019 ÇAKIR’A, MAHMUTLAR’DA SEVGİ SELİ…

06.03.2019 ÇAKIR, ESNAFIN RAHATSIZ OLDUĞU UCUBE BİSİKLET YOLLARINI KALDIRACAĞIZ

03.03.2019 TÜM TÜRKİYE’DE KIRAT ŞAHLANIŞA GEÇMİŞTİR

02.03.2019 ÇAKIR: YAŞANANLARA KÖR, SAĞIR VE DİLSİZ OLAMAYIZ!

28.02.2019 ÇAKIR, BALIK HALİNİ VE ESNAFLARI ZİYARET ETTİ.

28.02.2019 ÇAKIR, ALANYA HAL ESNAFINI ZİYARET ETTİ

27.02.2019 ÇAKIR’DAN KONAKLI ÇIKARMASINDA TÜM ESNAFA BÜYÜK MÜJDE!

27.02.2019 ÇAKIR, PAYALLAR SANAYİ ESNAFINI ZİYARET ETTİ

27.02.2019 ÇAKIR, PAYALLAR HALİNİ ZİYARET ETTİ

27.02.2019 KONAKLI HALİNDE ÇAKIR’A BÜYÜK İLGİ15 BİN KONUT KISA SÜREDE SATILIR

Yabancıya mülk satışını, inşaat ve emlak sektörünün talepleri doğrultusunda düzenleyen yasa tasarısının TBMM Genel Kurulu'ndan geçmesinin sevinci yaşanıyor. Alanya Müteahhitler Birliği (MÜTBİR) Başkanı Alaattin Çakır, Cumhurbaşkanı Gül'ün onayını beklediklerini belirterek "Bu yasa sektörün beklediği yasaydı. Şimdi son onayı ve satış yapabileceğimiz ülkelerin belirlenmesini bekliyoruz. Bu yasayla, Alanya ekonomisinin umulanın üzerinde canlanmasını bekliyoruz" dedi.

Alanya Emlak Komisyoncuları Derneği Başkanı Kerim Balıktay ise şöyle konuştu: Bu yasa, Alanya'nın çehresini değiştirecek. Arap ülkeleri, İran, Azerbaycan, Kazakistan gibi ülkelerden yoğun talep vardı ancak satış yapamıyorduk. Artık bu talepleri karşılayabileceğiz. Böylelikle Alanya'da kış turizmi de büyüyecek. Artık mülk satışında, Akdeniz ülkelerinin popüler şehirleriyle yarışabileceğiz. Satılmayı bekleyen 15 bin konutun da kısa sürede tükenmesini bekliyoruz. 

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu'nda Mütekabiliyet Yasası'nın onaylamasıyla gözler, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün onayına çevrildi. 

Mütekabiliyet Yasası’nın, TBMM Genel Kurulu'ndan geçmesi Alanya'da büyük sevinç yarattı. Konuyla ilgili konuşan Tüm İnşaat Müteahhitleri Federasyonu (TİMFED) Genel Başkan Vekili ve Alanya Müteahhitler Birliği (MÜTBİR) Başkanı Alaattin Çakır, Mütekabiliyet Yasası'nın Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün onaylaması sonrasında yasalaşacağını söyledi. Çakır, "Bu yasa sektörün beklediği bir yasaydı. Bu yasayla birlikte asıl önemli olan sektörün beklediği mülk satışının hangi ülkelere yapılabileceğini gösteren listenin yayımlanması" dedi. 

Alanya Emlak Komisyoncuları Derneği Başkanı Kerim Balıktay ise, "Mütekabiliyet Yasası'nın geçmesiyle birlikte Alanya'nın çehresinin değişmesiyle ilgili çok büyük umutlarımız var. Arap ülkeleri, İran, Azerbaycan, Kazakistan gibi ülkelere karşılıklılık ilkesi olmadığından satış yapamıyorduk. Bu ülkelerle ilgili taleplerimiz var. Bunun yanında mülk satışı Alanya'da kış turizmine çok büyük katkı yapacak. Mütekabiliyet Yasası'nın geçmesinden sonra mülk satışında Akdeniz ülkeleriyle yarışabilecek duruma geleceğiz. Artık Alanya'nın inşaat ve emlak turizmi farklı bir boyut kazanacak. Bunun yanında ülkeye de çok büyük bir döviz girdisi geleceğine inanıyoruz. 15 bin civarında satılmayı bekleyen konutumuz var. Ama bu işi bilinçli, bilgili şekilde yapmak gerekiyor. Biz merdivenaltı emlakçıları istemiyoruz. Bu konuda gerekli önlemlerin alınması gerekiyor. Bu işi profesyonel insanların yapması gerektiğini düşünüyoruz. Biz burada gayrimenkul satacağız. Buradan gayrimenkul almak isteyen insanlar bütün sezon evlerinde oturmak istiyor. Mevcut yasaya göre, bir yabancının ülkemizde oturabilmesi için 3 ay ülkemizde, 3 ay da kendi ülkesine dönüş yaparak orada oturması gerekiyor. Bu inşaat sektörünü olumsuz etkileyecek. Biz bu kanunun düzeltilmesini istiyoruz" diye konuştu. 


?lgili Resimler

 
Copyright Alaattin Çakır © 2008 - 2019. All rights reserved.