HABER ARŞİVİ

11.03.2019 ALANYA’DA DEĞİŞİMİ BAŞLATACAĞIZ!

09.03.2019 TOSMUR ESNAFINDAN ÇAKIR’A BÜYÜK DESTEK!

08.03.2019 ÇAKIR; PAZARYERİ İŞGALİYE HARÇ ÜCRETİNİ %30 İNDİRECEĞİZ!

07.03.2019 ÇAKIR, KONAKLI’DA SEÇİM AFİŞİMİZE SALDIRI BİZİ YILDIRAMAZ!

07.03.2019 ÇAKIR'DAN SANAYİ ÇIKARTMASI!

06.03.2019 ÇAKIR’A, MAHMUTLAR’DA SEVGİ SELİ…

06.03.2019 ÇAKIR, ESNAFIN RAHATSIZ OLDUĞU UCUBE BİSİKLET YOLLARINI KALDIRACAĞIZ

03.03.2019 TÜM TÜRKİYE’DE KIRAT ŞAHLANIŞA GEÇMİŞTİR

02.03.2019 ÇAKIR: YAŞANANLARA KÖR, SAĞIR VE DİLSİZ OLAMAYIZ!

28.02.2019 ÇAKIR, BALIK HALİNİ VE ESNAFLARI ZİYARET ETTİ.

28.02.2019 ÇAKIR, ALANYA HAL ESNAFINI ZİYARET ETTİ

27.02.2019 ÇAKIR’DAN KONAKLI ÇIKARMASINDA TÜM ESNAFA BÜYÜK MÜJDE!

27.02.2019 ÇAKIR, PAYALLAR SANAYİ ESNAFINI ZİYARET ETTİ

27.02.2019 ÇAKIR, PAYALLAR HALİNİ ZİYARET ETTİ

27.02.2019 KONAKLI HALİNDE ÇAKIR’A BÜYÜK İLGİ“İHTİMALLERLE, TİCARİ FAALİYETLER DURDURULAMAZ”

Tüm İnşaat Müteahhitleri Federasyonu (TİMFED) Genel Başkan Vekili ve Alanya Müteahhitler Birliği (MÜTBİR) Başkanı Alaattin Çakır, 15 Mayıs -15 Ekim tarihleri arasında yerleşim alanları ve turistik yörelerde sürdürülen inşaat faaliyetlerinin ses, görüntü ve çevre kirliliğine neden olduğu gerekçesi ile uygulanan inşaat yasağının, telafisi güç zararlar verdiğini söyledi. 

Alanya için önemli olan inşaat ve turizm sektörleri birbirinin ayrılmaz parçaları olduğunu vurgulayan Çakır, turizm sektörünün de inşaat sektörünün de sağlıklı ve dinamik olarak ayakta kalması hepimizin hedefi iken, ekonomik hayatın ve inşaat tekniğinin gerçeklerinden uzak hazırlanan bu genelge sektörümüze telafisi güç zararlar vermektedir, dedi.

Çakır yaptığı açıklamasında; “Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın her yıl yayınladığı turizm bölgelerinde inşaat faaliyetlerinin durdurulması konusunu içeren genelge, uygulamadan doğan keyfiyet sebebi ile, sektörde büyük mağduriyetler doğurmaktadır.

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından her yıl yayınlanan genelge ile ülkemizde turizm faaliyetlerinin yoğun olarak yaşandığı bölgelerde 15 Mayıs – 15 Ekim tarihleri arasında sürdürülen inşaat faaliyetlerini ses, görüntü ve çevre kirliliğine neden olduğu gerekçesi ile bu tarihler arasında inşaat faaliyetlerinin durdurulması, yerel yönetimlere tebliğ edilmektedir.

İnşaat yasağı denince; bunun içerisinde konut inşaatları ile birlikte otel inşaatları da olmak üzere devletin ve belediyelerin sürdürdüğü inşaat faaliyetleri de aynı genelge ile durdurulması istenmektedir.

Biz sektör üyeleri olarak; imar kanunundan tutun da devletin ve belediyelerin çıkardığı yasa ve yönetmeliklere uygun hareket ederek, faaliyetlerimizi yürütmekteyiz. Bölgemizdeki turizm alanlarının ve faaliyetlerinin farkındayız. Ses, gürültü ve görüntü noktasında uyulması gereken hassasiyetin gösterilmesinde turizmcilerle ve şehirde yaşayan herkes ile hemfikiriz. Ancak; yönetmeliğin uygulanması noktasında beldelerin ayrı ayrı ve farklı şekillerde uygulama yapması ve bazı belediyelerin keyfiyete varan uygulamaları sektörü ve müteahhitlerimizi olumsuz etkilemektedir.

Genelgenin içeriği ve hedeflediği nokta bellidir. Sorumlu yöneticiler, genelgeyi genelgenin hedefleri doğrultusundan sapmadan uygulamalıdır. Genel yasakçı bir zihniyet ile uygulama yapıldığı takdirde; sektörümüzün 6 ay boyunca tamamen durması ile birlikte bir o kadar da maddi ve manevi zararların yanında bu sektörde çalışan binlerce emekçimizin de işsiz kalacağı açıktır.

Binlerce insanın işsiz kalması ile birlikte 6 ay boyunca, bu emekçilerimizin evlerine para girmeyecektir. Bu insanların ödenecek taksitleri, okuyan çocukları, geçindirmeleri gereken evleri, hastaları ve çeşitli ekonomik sorunları vardır. Bu genelge, hayatın gerçeklerinden uzak bir zihniyet ile hazırlanmış ve uygulanmaktadır.

Diğer taraftan, sektörün uygulamakta olduğu projelerde teknik olarak inşaatların durdurulması da mümkün değildir. Zira, betonarme ve kalıp imalatı sırasında her kalıbın 15 gün ile 21 gün arasında bir üst kata olduğu gibi taşımak gibi bir teknik zorunluluk vardır. Ta ki; bu zorunluluk betonarme imalatı devam ettiği sürece devam edecektir. Örneğin; 5. kattaki bir inşaatın yeni dökülmüş betonu 15 mayıs’tan bir gün önceye rastlamış ise; 15 mayısta inşaat yasağı başladığına göre, 3 gün önce beton dökülen katın kalıbının sökülmesi gerektiği halde, bu kalıbı söken müteahhit inşaat yasağı genelgesine uymamış olacaktır. Kalıbını söküp tekrar yeni bir beton tabliye için bir üst kata taşımaz ise telafisi güç zararlarla karşı karşıya kalacaktır.

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yayınlanan inşaat yasağı genelgesinin fiiliyatta uygulanması son derece sıkıntılı görünmektedir. Bu uygulama aynı zamanda ticari faaliyetin durdurulması anlamına da gelmektedir. Uygulamanın amacına hizmet etmesi için, sektör olarak bizim önerimiz; bir tespit komisyonu oluşturulması ve oluşturulacak komisyon ile her parselin ve her projenin yerinde incelenmek sureti ile inşaata devam edip edemeyeceğinin kararının verilmesidir. Turizm alanı tespiti ve turistik tesislere yakınlık mesafesi, ses ve görüntü kirliliği tespiti yerinde yapılmalı ve karar verilmelidir. Genelgenin uygulama esasları, keyfiyete bırakılmamalıdır.

Unutulmamalıdır ki; Alanya’da ve bölgemizde sektörümüzün de yabancı ülkelere sattığı konutlar ile birlikte müşterilerine taahhütleri bulunmaktadır. 25 bine yakın çalışan, 300’e yakın tedarikçi sektör ve bir o kadar da ekonomik girdi ve yaratılan katma değer söz konusudur.”dedi.


?lgili Resimler

 
Copyright Alaattin Çakır © 2008 - 2019. All rights reserved.