HABER ARŞİVİ

11.03.2019 ALANYA’DA DEĞİŞİMİ BAŞLATACAĞIZ!

09.03.2019 TOSMUR ESNAFINDAN ÇAKIR’A BÜYÜK DESTEK!

08.03.2019 ÇAKIR; PAZARYERİ İŞGALİYE HARÇ ÜCRETİNİ %30 İNDİRECEĞİZ!

07.03.2019 ÇAKIR, KONAKLI’DA SEÇİM AFİŞİMİZE SALDIRI BİZİ YILDIRAMAZ!

07.03.2019 ÇAKIR'DAN SANAYİ ÇIKARTMASI!

06.03.2019 ÇAKIR’A, MAHMUTLAR’DA SEVGİ SELİ…

06.03.2019 ÇAKIR, ESNAFIN RAHATSIZ OLDUĞU UCUBE BİSİKLET YOLLARINI KALDIRACAĞIZ

03.03.2019 TÜM TÜRKİYE’DE KIRAT ŞAHLANIŞA GEÇMİŞTİR

02.03.2019 ÇAKIR: YAŞANANLARA KÖR, SAĞIR VE DİLSİZ OLAMAYIZ!

28.02.2019 ÇAKIR, BALIK HALİNİ VE ESNAFLARI ZİYARET ETTİ.

28.02.2019 ÇAKIR, ALANYA HAL ESNAFINI ZİYARET ETTİ

27.02.2019 ÇAKIR’DAN KONAKLI ÇIKARMASINDA TÜM ESNAFA BÜYÜK MÜJDE!

27.02.2019 ÇAKIR, PAYALLAR SANAYİ ESNAFINI ZİYARET ETTİ

27.02.2019 ÇAKIR, PAYALLAR HALİNİ ZİYARET ETTİ

27.02.2019 KONAKLI HALİNDE ÇAKIR’A BÜYÜK İLGİSEKTÖRLER, HÜKÜMETLE BULUŞTU!

8.Türkiye Sektörel Ekonomi Şurası, TOBB’nin ev sahipliğinde Ankara’da toplandı. TOBB’a bağlı 59 sektör meclisi başkanı, iş dünyasının önde gelen işadamları ve üyelerinin hazır bulunduğu toplantıya; Başbakan Ahmet Davutoğlu 10 bakanla birlikte katıldı.

Toplantıya katılan İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON) Genel Sekreteri ve TOBB Türkiye İnşaat Müteahhitleri Meclisi üyesi ve Meclis Genel Koordinatörü Alaattin Çakır; 10 saate yakın süren şuranın toplantıya katılan sektörler açısından; son derece verimli geçtiğini, sektör temsilcilerinin, Başbakan ve ilgili Bakanlarla yakından tanışma ve sorunların yazılı ve sözlü olarak sunma imkanı bulduklarını belirtti.

Yaklaşık 10 saat süren şura, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun açılış konuşmasıyla başladı. Hisarcıklıoğlu, sektörel şuraların siyasetle iş dünyasının tanışması, kaynaşması, iş dünyasının ve sektör sorunlarının direkt icra makamına anlatılması anlamında önemli olduğunu belirterek, daha güçlü bir Türkiye ve ekonomik kalkınma için, şuraların süreceğini belirtti.

Başbakan Davutoğlu ise;  TOBB’a ve başkanına teşekkürle başladığı konuşmasında yeni ve güçlü Türkiye’nin ve sürdürülebilir ekonomik kalkınmanın tek yolunun siyasetin ve iş dünyasının karşılıklı anlayıştan ve istişareden geçtiğini, sorunların ve taleplerin bu sayede hızla çözülebildiğini, hantal bürokrasinin bu sayede hızla aşıldığını belirtti.

Davutoğlu; güçlü ekonomilerin altyapısında sağlıklı fizibilite çalışmasının olduğunu, fizibıl olmayan şartların önemle görülmesi gerektiği vurgusunu yaparak;  siyaset ve iş dünyasının birlikte Türkiye olduğunu, Türkiye’nin kendisine ait markalar yaratmak zorunda olduğunu, her sektörün ar-ge ve inivasyon çalışmalarına önem vermesi gerektiğini belirterek, Türkiye’nin 2023 hedeflerine ancak böyle ulaşabileceğini söyledi.

Daha yoğun, detaylı ve sürekli istişare konusunun önemli olduğunu, bir kez daha tespit ettiklerini belirten Davutoğlu, 7 Haziran’dan sonraki sürecin iş ve siyaset dünyası ve Türkiye için bir dönüm noktası olacağını, her kesimin geleceğe dönük hedeflerinin yeni dünya şartlarına göre koyması gerektiğini belirterek, şuraya katılan 59 sektör meclisi başkanının sunumlarını Bakanlarla birlikte, 5 saate yakın tek tek dinleyerek, notlarını aldı.

Diğer taraftan, TOBB Turizm Sektörü Meclis Başkanı Osman Ayık tarafından yapılan sunumda, turizmin ve turizmcinin sorunları ve talepleri aktarıldı. Turizmcinin en büyük sorunlarından birinin kıyı kanunu ve kıyı kanununun ortaya çıkardığı ecrimisil tespiti ve ödemelerinin olduğunu belirterek bu durumun yasayla düzenlenmesini Başbakandan talep  etti.

TOBB Türkiye İnşaat Müteahhitleri Meclisi Başkanı Tahir Tellioğlu, Başbakan’a yaptığı sunumda; Türkiye müteahhitlik sektörünün, Türkiye ekonomisi için önemine değinerek, 5 ana başlık altında, sektörün sorunlarını ve taleplerini arz etti. Sunumunda, Antalya bölgesinde yabancıya mülk satan müteahhitlerin sorunlarına değinildi.

TOBB Türkiye İnşaat Müteahhitleri Meclisi üyesi ve Meclis Genel Koordinatörü Alaattin Çakır, şurada sektörlerin hükümetle buluştuğunu sorunların ve taleplerin birinci ağızdan aktarıldığını ve sayın Başbakanın ve yetkililerin direkt olarak dinlediğini belirterek,  her sektörün ortak fikrinin; sağlıklı ve sürdürülebilir ekonomik büyümenin sağlanmasının yasal ve idari yollarının açılması olduğu söyledi.

Çakır, müteahhitlik mesleğinin ve sektörünün yapılan çalışmalarla, gelecek dönemler içerisinde; itibarlı, etkin ve saygın bir sektör haline geleceğini belirtti.  

?lgili Resimler

 
Copyright Alaattin Çakır © 2008 - 2019. All rights reserved.